Lato w mieście 2016 - „Lewa, lewa ...”

Utworzono dnia 16.09.2016

Lewa, lewa ...”

Dziewiąta edycja Międzynarodowego Dnia Osób Leworęcznych w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu
 

13 sierpnia społeczność osób leworęcznych spotyka się w wielu miejscowościach małych i dużych, by uczestniczyć w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Leworęcznych.

W naszej placówce wyjątkowo 12 sierpnia dzieci prawo i leworęczne z osiedla oraz świetlic środowiskowych „Bajka” zgromadziły się na placu rekreacyjnym Centrum Rekreacji MOSiR, by wziąć udział w sparingu i zabawach sprawnościowych. Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy jak: slalom hokejowy, rzut papierową kulą do wiaderka, taca kelnera, wakacyjna wycinanka, orzeszki do koszyczka, przeciąganie liny i tradycyjna już barwna „aleja leworęcznych”.
 

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Osób Leworęcznych w 1992 roku przez światową organizację brytyjską „Klub Leworęcznych” ( The Left-Handers Club) ma na celu zwrócenie uwagi na największą mniejszość społeczną na świecie, która przez lata była traktowana niesłusznie jako grupa wręcz upośledzona, często ośmieszana i wyszydzana. Dziś już nikt tak leworęcznych nie ocenia.
 

Do niedawna o leworęczności niewiele wiedziano i próbowano wręcz z nią walczyć.
 

Cytując za Newsweek Polska „od dawna przypuszczano, że nie przypadkiem bardzo wielu artystów, pisarzy, polityków, muzyków to mańkuty. Natura leworęczności do niedawna pozostawała jednak nieznana, często wręcz traktowano ją jako wynaturzenie czy dziecięcy kaprys, z którym trzeba walczyć. Dzisiaj wiadomo już, że to była walka z wiatrakami. Naukowcy są pewni, że preferencja lewej czy prawej ręki to cecha uwarunkowana genetycznie. Udało się nawet zidentyfikować niektóre z tych genów. Odpowiada za to między innymi gen PCSK6 – donosi w najnowszym numerze prestiżowego pisma „PLOS Genetics” zespół naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie i St. Andrews w Anglii oraz Instytutu Maksa Plancka w holenderskim Nijmegen.
 

Z nowych badań genetyków wynika też, że geny odpowiadające za prawo- lub leworęczność wpływają na budowę i funkcje mózgu. I to właśnie sprawia, że osoby leworęczne mają wyjątkowe predyspozycje i uzdolnienia.”
 

W Polsce po raz pierwszy dzień leworęcznych obchodzono w 2006 roku. W naszej placówce również w tymże roku po raz pierwszy obchodziliśmy to święto z wykluczeniem 2010 roku (powódź w prawobrzeżnej części Sandomierza).

Zapraszamy w przyszłym roku na jubileuszową edycję dziesięciolecia.

Galeria

Utworzono dnia 16.09.2016, 11:47

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny