Tydzień Bibliotek 2020

Utworzono dnia 12.05.2020

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek to: „Zasmakuj w bibliotece”. Jak je rozumieć? Można iść różnymi tropami. „Zasmakować” - słowo to niesie z sobą przyjemność doznań. A w bibliotece dają je nowa książka i radość z czytania. To także możliwość uczestnictwa w spotkaniach autorskich i czytelniczych. Wymiana opinii i możliwość rozmowy. Obietnica nowych doświadczeń. Idąc tropem kulinarnym - skosztować i spróbować czegoś co do tej pory było dla nas niedostępne. Zachęta do zrobienia pierwszego kroku, by np. sięgnąć po książę i wstąpić w progi biblioteki...

A dla wielu naszych czytelników „zasmakować” to zżyć się, z książką i biblioteką. W ciągu kolejnych dni postaramy się przedstawić różne oblicza pracy w bibliotece.

 


 

 

Zasmakuj w książkach :

Szef kuchni poleca najsmaczniejsze strawy ducha :

- wysublimowane historie

- słodkie opowiadania

- gorące romanse

- słodko-kwaśne reportaże

- ostre kryminały

- krwiste thrillery

 



 

 

 

Smaki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu

 

- Spotkania autorskie

- Dyskusyjny Klubu Książki

- Spotkania z poezją

- Spotkania w ramach Sandomierskiej Akademii Seniora

- Udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

- Tydzień Bibliotek

- Noc w Bibliotece

- Narodowe Czytanie

- Zima w mieście, Lato w mieście

 

Pierwszymi smaczkami w bibliotece którymi się zajmiemy to :

Spotkania autorskie i Dyskusyjny Klub Książki działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu

 

W swoich progach gościliśmy pisarzy :, poetów, reportażystów, aktorów. Wśród nich byli :


 

 


Maria Ulatowska

 Sławomir Koper

Grażyna Jeromin - Gałuszka

 

 

 Wiesława Karczewska-Grabias

Anna Kwiecińska-Utkin

Agnieszka Walczak-Chojecka

Karolina Wilczyńska

Maciej Płaza

Ewa Bajkowska

 

Elżbieta Ścibor- Achenbach

Renata Piątkowska

Magdalena Zawadzka

Marek Krajewski

Maria Czubaszek

Jacek Dehnel

 

Spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbywają się raz w miesiącu w naszej książnicy, na których uczestnicy omawiają i dzielą się wrażeniami z przeczytanych książek.

 

DKK sfinansował spotkania autorskie z :

 

 

Anną Janko

Jackiem Hugo-Baderem

 Joanną Bator

 Magdaleną Grzebałkowską

 

Dyskusyjny Klub Książki został wybrany najlepszym Klubem w 2018 roku w woj. świętokrzyskim. W siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach w 2019 roku uroczystego ogłoszenia wyników dokonała koordynator Świętokrzyskich klubów DKK – Anna Godowska. Główną nagrodę na ręce moderatorki DKK Małgorzaty Chrzelest, wręczył dyrektor WBP – Andrzej Dąbrowski.

W ramach całorocznego konkursu prowadzonego przez Instytut Książki moderatorka Małgorzata Chrzelest została nagrodzona za najlepszą recenzję książki w marcu. Uczestniczka spotkań DKK Maria Zarańska została dwukrotnie nagrodzona za swoje recenzje.


 

Kolejne smaczki w bibliotece.

 

Tym razem przedstawiamy Spotkania z poezją i spotkania w ramach Sandomierskiej Akademii Seniora

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu od ponad 10 lat prowadzi cykl spotkań poświęconych poezji pt. „Spotkania z poezją”. Odbywają się one przy współpracy Agnieszki Kunys-Łukawskiej, Bożeny Myl-Ciszkiewicz, Marty Korzynek, Krystyny Chmielowiec nauczycielek z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, Marcina Wąsika, pracownika Środowiskowego Domu Samopomocy również w Sandomierzu oraz Agnieszki Łukasiewicz pracownika Domu Pomocy Społecznej. Podobnie, jak w ubiegłych latach najpiękniejsze utwory polskich poetów rozbrzmiewały co miesiąc w Kawiarni Uluzjon Art Cafe przy SCK, obecnie w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu.

 

Na jednym z ostatnich takich spotkań odbył się wieczór poetycki Karoliny Chodosko, podopiecznej Środowiskowego Domu Samopomocy. Pani Karolina zaczęła pisać wiersze kilka lat temu. Chciała w ten sposób wyrazić swoje uczucia i myśli, które ją nurtowały, niepokoiły, cieszyły, wzbudzały radość i trwogę.

 


 


Spotykamy się tez kilka razy w roku w Domu Pomocy Społecznej.

W ubiegłym roku odbyło się spotkanie z poezją, poświęcone wierszom pensjonariuszy DPS: Jana Kuchty, Kazimierza Raczyńskiego, Irminy Głodkiewicz i Teresy Kaweckiej.

 


 

 

Spotkania w ramach Sandomierskiej Akademii Seniora zainaugurowałyśmy w 2014 roku.

 

Kolejną propozycją dla osób w późnej dorosłości są spotkania czytelnicze,  na które zaprasza w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu. Uczestnicy omawiają między innymi nowości wydawnicze, wymieniają się uwagami na temat przeczytanych książek, zorganizowane są spotkania autorskie z pisarzami,  ciekawymi osobami o różnorodnej profesji. Pierwsze, organizacyjne spotkanie odbyło się 28 maja 2014 r. o godz. 16.00 w Czytelni MBP.

Odwiedziliśmy Drukarnie i Wydawnictwo Diecezjalne.

Byłyśmy w Bibliotece Diecezjalnej.


 

Na zaproszenie Sandomierskiej Akademii Seniorów i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu do Czytelni MBP przybyła pochodząca z Sandomierza pisarka p. Wiesława Karczewska-Grabias. Na spotkaniu z seniorami opowiadała o swoich książkach „Powroty do Sandomierza” i  „Wydobyte z niepamięci”.

O niezwykłych kobietach i ich związkach z Sandomierzem seniorkom opowiadała  emerytowana nauczycielka i przewodniczka Zofia Kołodziejska.  Pani Zofia w swoim wystąpieniu skupiła się na kobietach związanych z dynastią Piastów.

 

 

O swojej książce „Sandomierskie Soplicowo” opowiadała Agnieszka Krzesimowska. Autorka przybliżyła zgromadzonym okoliczności i motywy powstania książki oraz wprowadziła seniorki w barwny świat rodów szlacheckich Sandomierszczyzny.

 


Gościem Sandomierskiej Akademii Seniora był były burmistrz Sandomierza pan Marek Bronkowski. Głównym tematem spotkania była napisana przez burmistrza książka pt."Sandomierskie pomniki".

 


W ramach Sandomierskiej Akademii Seniorów odbyło się spotkanie z p. Januszem Pawłowskim, poświęcone sandomierskim sztandarom i chorągwiom.

 


Kolejne spotkanie w ramach SAS odbyło się z sędzią Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie  Edwardem Lorysiem. Opowiadał on o swojej pasji – podróżach w odległe zakątki świata np. o podróżach po Indonezji.

 


Naszym gościem była dr Maria Bęc, znana wielu pokoleniom sandomierzan jako wybitny pediatra.

 


Naszym gościem był doktor Jacek Łabudzki. Pochodzący z Sandomierza lekarz, jako pierwszy Polak ukończył La Ultra The High- 222 km bieg w Himalajach i zaliczył najtrudniejsze trasy biegowe na świecie.

 


Gościem spotkania Sandomierskiej Akademii Seniorów była p. Halina Zaręba. Prelegentka przybliżyła seniorkom niezwykle barwny żywot św. Wincentego á Paulo, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku francuskiego księdza.

 


O życiu i panowaniu Kazimierza Wielkiego seniorkom opowiadała Zuzanna Mystkowska.

 


Gościem Sandomierskiej Akademii Seniorów był redaktor naczelny "Sandomierzanina" pan Marek Rożek. Spotkanie dotyczyło problematyki wydawania czasopisma "Sandomierzanin".

 

 

Seniorzy mieli okazję zapoznać się z bogatymi zbiorami Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Przewodnikiem po Domu Długosza była kustosz Urszula Stępień.

 

 

Sandomierska Akademia Seniorów działająca przy naszej bibliotece gościła Henryka Bażanta. Tym razem nasz gość opowiadał o storczykach - jednej ze swoich licznych pasji.

 

 

W naszych progach gościliśmy Kazimierza Płazę, który opowiadał o poszukiwaniach genealogicznych, które zaowocowały powstaniem książki "Saga rodu Moszczeńskich".

 

 

Elżbieta Ścibor-Achenbach, mieszkająca od ponad 25 lat w Sztokholmie poetka, była gościem Sandomierskiej Akademii Seniorów.

 

 

W patriotycznej atmosferze odbyło się 6 listopada 2017 r. spotkanie Sandomierskiej Akademii Seniora. Zaproszeni goście pan Marek Rożek i Aleksandra Pawłowska-Mazur opowiadali seniorkom o podróży po Wileńszczyźnie.

 


 


Z inicjatywy Sandomierskiej Akademii Seniorów odbyło się kolejne spotkanie z Wiesławą Karczewską- Grabias. Pochodząca z Sandomierza autorka opowiadała o swojej najnowszej książce „Przetrwać czas nieludzki”.

 

 

Spotkanie z Urszulą Stępień, kustoszem Muzeum Diecezjalnego poświęcone było postaci wybitnego regionalisty ks. Jan Wiśniewskiego.

 

 

Sandomierska Akademia Seniorów zawitała z wizytą do Cerkwi Prawosławnej Parafii Świętych Równych Apostołom Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu.

 


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu odbyło się spotkanie z Ewą Bechyne - Henkiel. Pochodząca z Kresów poetka, od lat związana jest z Lublinem, gdzie ukończyła studia psychologiczne.

Na jednych ze spotkań w ramach Sandomierskiej Akademii Seniorów była prelekcję na temat życia i twórczości Zbigniewa Kabaty którą wygłosiła dr Danuta Paszkowska.

Sandomierska Akademia Seniorów gościła p. Edmunda Wójcika, emerytowanego policjanta, pasjonata historii Ćmielowa.

 


Podczas spotkania w ramach Sandomierskiej Akademii Seniorów o budowie i funkcjach mózgu w nietuzinkowy sposób opowiadała Ewa Rusinek- zastępca dyrektora Przedszkola Samorządowego nr 1.

 

 

Burmistrz Sandomierza pan Marcin Marzec spotkał się 1 kwietnia 2019r. z uczestniczkami Sandomierskiej Akademii Seniorów. Opowiadał seniorkom o planach dotyczących rozwoju Sandomierza, aktualnych problemach miasta i zadaniach, które chciałby zrealizować w tej kadencji.


 

 

Gościem Sandomierskiej Akademii Seniorów był Dariusz Socha - kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Sandomierzu. 

 


 

Halina Zaręba w sposób bardzo ciekawy rozwiązywała tajemnice związane z naszymi imionami. Mówiła o ich znaczeniu, wyborze i pochodzeniu.

 


Na kolejnym spotkaniu w ramach Sandomierskiej Akademii Seniorów gościliśmy znanego sandomierskiego jubilera, mistrza złotniczego Cezarego Łutowicza, który wprowadził krzemień pasiasty do światowej biżuterii (Victoria Beckham, Robbie Williams, królowa belgijska Matylda).

 


SAS gościła na swoim comiesięcznym spotkaniu dyrektora SCK p. Wojciecha Dumina. Pan dyrektor opowiedział nam o działalności kierowanej przez niego  instytucji, o planach i zamierzeniach na 2020 rok.

 

 

Sandomierska Akademia Seniorów gościła na spotkaniu w dniu 2 marca 2020 r. ks. dr. Bartłomieja Krzosa, autora przewodnika po Diecezji Sandomierskiej i przewodnika po dziejach Diecezji Sandomierskiej, laureata „Bonum Publicum” - Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego za 2019 r.

 

 

Kolejny smaczek w naszej Książnicy- Narodowe CZYTANIE

W 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję “Narodowe Czytanie”, jak pisze Prezydent „ wspólna lektura polskiej literatury jest nie tylko przygodą intelektualną, ale i sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu. Ma ono również na celu promocję polskiej kultury, zachęcenie do lektury
książek, wzmacnianie wspólnoty narodowej oraz zbliżanie pokoleń”.


NARODOWE CZYTANIE "PanaTadeusza" - 8 września 2012 r.

Do wspólnego Czytania zaprosili : Urząd Miasta Sandomierza, Sandomierskie Centrum  Kultury, Choragiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu.

Miejska akcja czytania tej największej epopei narodowej rozpoczęła się symbolicznym polonezem wokół Ratusza w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej na czele z Zosią i Tadeuszem oraz Zespołu Pieśni i Tańca “Ziemia Sandomierska”.

Jako pierwszy na plenerowej scenie, ustawionej tuż przy Kamienicy Oleśnickich, wiersz Wincentego Pola pt. “Sandomierskie” odczytał Jerzy Borowski, Burmistrz Sandomierza. Po wystąpieniu gospodarza miasta, rozpoczęło się  czytanie XII księgi “Pana Tadeusza”.

 


 

"NARODOWE CZYTANIE" dzieł Aleksandra Fredry - 7 września 2013 r.

W sobotę 7 września 2013 roku na Sandomierskim Rynku, przy Kamienicy Oleśnickich  miała miejsce II edycja akcji “Narodowe czytanie”, wydarzenia zainicjowanego w zeszłym roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.


 

NARODOWE CZYTANIE „ Trylogii Henryka Sienkiewicza – 6 września 2014 r.


6 września 2014 roku na Sandomierskim Rynku, przed Kamienicą Oleśnickich już po raz trzeci włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.

Na początku spotkania zabrzmiał utwór pochodzący z serialu „Przygody Pana Michała” w wykonaniu Karola Chmiela i Mateusza Michajłyszyna z Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Sandomierzu, gdyż w tym roku publicznie czytana jest „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.



NARODOWE CZYTANIE "Lalki" Bolesława Prusa- 5 września 2015 r.

5 września 2015 r. na sandomierskim Rynku sandomierzanie: nauczyciele, działacze społeczni oraz  młodzież szkolna zgromadzili się by wspólnie czytać jedno z największych dzieł literatury polskiej. Organizatorami akcji był Urząd Miejski w Sandomierzu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej

 

NARODOWE CZYTANIE "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza- 3 września 2016 r.

Piąta odsłona akcji „Narodowe Czytanie” odbyła się 3 września 2016 r. na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Tegoroczną lekturą akcji, było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.


NARODOWE CZYTANIE "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego - 2 września 2017 r.

W całej Polsce 2 września 2017 r. odbyła się szósta już odsłona akcji Narodowe Czytanie”. Lekturą tegorocznej edycji było Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Tegoroczna edycja miała charakter wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii sandomierskiego „Narodowego Czytania”, jego lektura została przeczytana w całości. Na Pl. Poniatowskiego przed Urzędem Miasta zebrali się przedstawiciele władz miasta, pracownicy instytucji, uczniowie i nauczyciele sandomierskich szkół, by wspólnie odczytać tekst „Wesela”. Opiekę artystyczną nad cały przedsięwzięciem sprawowała pani Grażyna Milarska. Trwające blisko 3 godziny widowisko przyciągnęło sporą liczbę słuchaczy. Przypominało ono pierwszą próbę czytaną przedstawienia teatralnego, podczas którego kwestie nieobecnych aktorów wypowiada sufler.

 

NARODOWE CZYTANIE "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego- 8 września 2018 r.

8 września 2018 r., (po raz siódmy) odbyło się w Sandomierzu „Narodowe Czytanie”. Tym razem lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Adaptacji tekstu „Przedwiośnia” specjalnie na „Narodowe Czytanie” dokonała Grażyna Milarska, która czuwała również nad stroną artystyczną przedsięwzięcia. Wielkie czytanie „Przedwiośnia” zainaugurował Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza, kierując do do zgromadzonej przed Kamienicą Oleśnickich widowni słowa powitania i zachęty do wspólnego czytania.


NARODOWE CZYTANIE 2019 - "Obrazki z życia" – 7 września 2019 r.

Już po raz ósmy 7 września 2019 r. przy Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu odbyło się „Narodowe Czytanie” zainaugurowane w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

T0 czytelnicze spotkanie poprowadziła Grażyna Milarska, wieloletni reżyser, scenograf i kostiumolog.


Wśród wybranych tekstów były cztery nowele pozytywistyczne klasyczne i cztery opowiadania : obyczajowa gawęda Rzewuskiego, patriotyczno-symboliczne opowiadanie Żeromskiego, opowiadanie Władysława Stanisława Reymonta o czasach ciężkiej pracy i walce po odzyskaniu niepodległości oraz opowiadanie z cechami realizmu magicznego Bruno Schulza. Dodatkowo w Sandomierzu czytaliśmy opowiadanie Henryka Sienkiewicza „Jamioł”.

Pieśnią XXIII Jana Kochanowskiego czytanie rozpoczęły uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych Małgorzata Wudz i Katarzyna Swatek.


Następnie Burmistrz Sandomierza pan Marcin Marzec przeczytał fragment opowiadania „Jamioł” Henryka Sienkiewicza , potem wspomniał postać zmarłego Adama Bidasa, brygadiera Strzelca. Uczestnicy „Narodowego Czytania” uczcili Jego pamięć minutą ciszy.

Gość specjalny tegorocznego czytania Bartłomiej Sienkiewicz w kilku zdaniach odniósł się do twórczości pradziadka.

 

 

We wrześniu 2020 roku, decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, lekturą Narodowego Czytania ma być „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

 

A czy to będzie wspólne czytanie czy on-line, dowiemy się w odpowiednim czasie.

 

Kolejny nasz biblioteczny smaczek - Noc w Bibliotece

 

NOC w BIBLIOTECE 2013


18 maja 2013 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu włączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów, organizując “Noc w Bibliotece”.

“Zabawa w detektywa” to propozycja dla dzieci odwiedzających w tym dniu bibliotekę. Chętni wzięli udział w zabawie ( a było ich niemało), polegającej na odnalezieniu skarbu ukrytego na terenie placówki. A zaczęło się tak : Starsza koleżanka z bardzo starej
księgi przeczytała legendę o Henryku Sandomierskim i Judycie. Z książki wyleciała kartka, w której dzieci znalazły informację, jakie muszą wykonać zadania aby zdobyć mapę, jaką podążyć drogą, aby trafić do wspaniałego skarbu - szkatułki pełnej drogocennych  przedmiotów. Szukanie skarbu przysporzyło najmłodszym wiele radości, dzieci wykazały się dobrą pamięcią, sprytem i intelektem jak przystało na prawdziwego detektywa. I udało się. Skarb znleziono. Była nagroda i słodycze.

Znani sandomierzanie publicznie czytali fragmenty kryminału Agathy Christie pt. "Noc w bibliotece".

 



 

NOC w BIBLIOTECE 2014

 

19 maja 2014 r. “Noc w bibliotece” odbyła się pod hasłem : “Noc legend”- a dokładnie“Ziarno prawdy w legendach sandomierskich.” Na nasze spotkanie zaprosiliśmy Andrzeja Sarwę, eksperta w tej dziedzinie, który o legendach sandomierskich wie prawie wszystko.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Aleksandra Pawłowska przygotowała przeróżne
gry i zabawy pt. “Poznajemy legendy”.Dzieci
miały za zadanie odgadnąć tytuły legend rozwiązując : zagadki, rebusy, labirynty, układając puzzle, odczytując tekst legendy w odbiciu lustrzanym, odpowiadając na pytania, grając w “wisielca”.

Były konkurencje zręcznościowe : strzelanie z łuku do Tatara, gra w kręgle, labirynt z piłką, rzucanie do celu orzechami. Dzieci oglądały krótki film (autorstwa Oli Pawłowskiej) przedstawiający legendę  “O Halinie Krępiance”. Były nagrody dla uczestników oraz słodki poczęstunek.



Noc w bibliotece 2015

Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu i tym razem włączyła się do corocznej akcji “Noc Muzeów”, organizując 16 maja 2015 r. "Noc w bibliotece".

Motywem przewodnim tej akcji była lektura zanurzonych w swoistej atmosferze Bajek dla dorosłych wybranych z książki pt. „Dobranoc dla dorosłych” pióra Joanny Wilińskiej, Feliksa Dereckiego oraz Andrzeja Nowickiego, a także dwóch dialogów z publikacji pt. „Bajki rozebrane. Jak odnaleźć się w swojej baśni” sygnowanych przez Katarzynę Miller i Tatianę Cichocką

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała również specjalną ofertę dla najmłodszych . Dzieci wcieliły się w rolę twórców filmowych, których zadaniem było nagranie filmu w technice poklatkowej. Za scenariusz posłużył wiersz Jana Brzechwy pt. „ Na straganie” .



 

Noc w bibliotece 2016

Noc w bibliotece”, odbyła się 17 maja 2016 r. i przebiegała pod hasłem: „Rok Sienkiewicza, noc Zagłoby”. Impreza wpisała się w obchody Roku Sienkiewicza.

W Czytelni MBP czytelnicy i przyjaciele biblioteki czytali humoreski autorstwa Edmunda Bogdanowicza pt.” Pan Zagłoba i Dyogenes”. Dzieci natomiast bawiły się m.in. w „Ślepą babkę”, „Ciuciubabkę” i „Pani Starościna jedzie ”. Zabawy, które swym rodowodem sięgają Rzeczpospolitej szlacheckiej i czasów Pana Zagłoby.




Noc w bibliotece 2017

Pod hasłem „Pociąg do literatury...” odbyła się 20 maja 2017 r. akcja „Noc w bibliotece”. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona była podróżom. Wspólne czytanie było pretekstem do dzielenia się wrażeniami z odbytych podróży i przeczytanych książek. Przewodnikami po świecie literatury był Jarosław Iwaszkiewicz, Eduardo Mendoza, Orhan Pamuk, Ryszard Kapuściński i Zbigniew Herbert.

Pracownicy biblioteki przygotowali również atrakcje dla najmłodszych. Dzieci poznawały świat poprzez zabawy pochodzące z różnych krajów.




Noc w bibliotece 2018

Po raz szósty Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu włączyła się w ogólnopolską akcję „Noc muzeów” - 19 maja 2018 r.  Tym razem, w związku z obchodzonym  rokiem  Zbigniewa Herberta, poświęcona ona była twórczości tego wielkiego twórcy. 


Wykład dotyczący znaczenia sztuki w pismach  Herberta wygłosiła dr Danuta Paszkowska. W bogatym dorobku literackim Herberta,  sztuka zajmuje szczególne miejsce. Zamiłowanie  poety  głównie malarstwem zauważalne jest już  od pierwszego tomu jego wierszy pt. „Struna światła”. O głębokim zainteresowaniu Herberta sztuką świadczą zwłaszcza zbiory esejów  „Barbarzyńca w ogrodzie” i „Martwa natura z wędzidłem” oraz „Labirynt nad morzem”, które tworzą niezwykła opowieść o czasach świetności sztuki i rozkwitu cywilizacji europejskiej.

Z atrakcji przygotowanych podczas „Nocy w Bibliotece” skorzystać mogli również najmłodsi mieszkańcy Sandomierza. Dzieci pokonywały tory przeszkód, tworzyły  przestrzenną grę planszową oraz odpowiadały na pytania  w ”wybuchowym quizie”.







Noc w bibliotece 2019

Już po raz siódmy Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu włączyła się w ogólnopolską akcję „Noc muzeów” 18 maja 2019 r. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem : „Literacki wehikuł czasu- znani sandomierzanie czytają książki z dzieciństwa i młodości.”

 

Czytanie fragmentów ulubionych lektur poprzedzały wyświetlane na ekranie zdjęcia z okresu dzieciństwa naszych gości.

Dzieci w tym czasie, w formie zabawy, poznawały "Tajemnice piramid". Rozwiązywały zagadki i rebusy związane ze starożytnym Egiptem. Tworzyły hieroglifami kartusze z własnym imieniem, budowały piramidy, mogły również przeobrazić się w mumie.

 

 

Kończy się Tydzień Bibliotek 2020 w tym roku pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”.

Nawiązując do tegorocznego motywu przewodniego postaramy się przybliżyć sylwetkę wybitnego pisarza Leopolda Tyrmanda. Co roku w trzecią sobotę maja w naszej bibliotece odbywała się „Noc w Bibliotece”. W związku z panującą pandemią nie możemy zorganizować zaplanowanej imprezy. Niech poniższa prezentacja zastąpi spotkanie na żywo i zachęci do sięgnięcia po książki autora.


>> Zobacz prezentację w formacie.pdf

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny