Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DKK dla dorosłych

Czcionka:

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki


Dyskusyjny Klub Książki jest propozycją dla wszystkich miłośników książki i zaproszeniem do rozmów o literaturze. Jest miejscem gdzie wszyscy, którzy piszą "do szuflady" mogą zaprezentować swoją twórczość. Jednym z zadań DKK jest poszukiwanie śladów znanych pisarzy i poetów w regionie sandomierskim.

Spotykamy się ze znanymi twórcami literackimi. W swoim klubie gościliśmy Jacka Dehnela, Marka Krajewskiego, Kazimierza Orłosia, Tomka Tryznę, Magdalenę Zawadzką, Marię Czubaszek, Grzegorza Kociubę i Rafała Podrazę.

O charakterze oraz programie DKK decydują członkowie klubu.

Wszelkie zapytania prosimy kierować:

Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu, ul. Parkowa 1, tel. 015 832 24 10

e-mail:  mbp.sandomierz@poczta.onet.pl

moderator: Małgorzata Chrzelest

 

Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki “Tu Czytamy!”, objętego patronatem  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie  mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Książki realizuje również projekt “Autor na Żądanie”, który daje klubowiczom z całej Polski możliwość spotkania z autorami czy krytykami literackimi.


Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

AKTUALNOŚCI:

DKK z 28 listopada 2017 r.

Utworzono dnia 11.12.2017

Tym razem dwie książki i jej bohaterki były tematem naszych rozmów. Jedna z nich to „Nic zwyczajnego. O Wisłąwie Szymborskiej” Michała Rusinka, który z anonimowego, aczkolwiek zdolnego studenta filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członka tajnej loży limerycznej, stał się sekretarzem noblistki. Bardzo osobiste wspomnienie o „niezwyczajnej” poetce, która nie chciała literackiego Nobla - „zgodnie z zasadą: każdemu to, na czym mu najmniej zależy”.

czytaj dalej na temat: DKK z 28 listopada 2017 r.

DKK z 24 października 2017 r.

Utworzono dnia 13.11.2017

Takich emocji, dodajmy skrajnych emocji, wywołanych lekturą książki dawno nie było na naszych spotkaniach. Sam tytuł „Rok królika” oraz niesamowita, sugestywna okładkazapowiadały coś niezwykłego. I nie myliłyśmy się. Autorka Joanna Bator, laureatka literackiej Nagrody Nike z 2013 roku nie oszczędziła nam wrażeń. Powieść swą zapełniła dziwnymi naznaczonymi jakąś skazą, by nie powiedzieć odrażającymi postaciami o pogmatwanych i skomplikowanych życiorysach.

czytaj dalej na temat: DKK z 24 października 2017 r.

DKK z 26 września 2017 r.

Utworzono dnia 09.10.2017

Książka Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, to jeden wielki pean na cześć praw zwierząt i ich prawa do życia, a przeciw kłusownictwu i polowaniom. O traktowaniu ich jako pełnoprawnych partnerów człowieka i uwrażliwieniu nas na ich los. To też istoty żywe, ale słabsze i bezbronne. Jakże aktualna w świetle wciąż zewsząd dochodzących do nas informacji o różnorodnej ingerencji człowieka w ekosystem. I to najczęściej z niskich pobudek.

czytaj dalej na temat: DKK z 26 września 2017 r.

10-lecie DKK w Sandomierzu - spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim

Utworzono dnia 03.10.2017

21 września 2017 r. w sandomierskim Ratuszu miało miejsce spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim – dziennikarzem i reportażystą. Spotkanie będące inicjatywą Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej i przy wsparciu organizacyjnym finansowym Urzędu Miasta było uhonorowaniem 10-lecia klubu.

czytaj dalej na temat: 10-lecie DKK w Sandomierzu - spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim

DKK z 29 sierpnia 2017 r.

Utworzono dnia 15.09.2017

Surowe i ciężkie życie prowincji amerykańskiej u podnóża Appalachów to temat kolejnej naszej lektury „Szeptów lasu” Charlesa Fraziera. Oraz zapierająca dech dzika i monumentalna przyroda wzbudzająca respekt ale i dająca wielką siłę i moc przetrwania wszelkich przeciwności losu. Książka nieodparcie budzi skojarzenia z ekranizacją pierwszej powieści autora „Zimnej Góry” w wersji kinowej pt. „Wzgórze nadziei. Ten sam klimat, mroczność, determinacja i skrajne emocje bohaterów z przeświadczeniem o nieuchronności losu.

czytaj dalej na temat: DKK z 29 sierpnia 2017 r.

DKK z 25 lipca 2017 r.

Utworzono dnia 17.08.2017

Ostatnio omawiana książka pozostawiła nas z pytaniem, czy jesteśmy w stanie rozliczyć się z przeszłością i zawalczyć o siebie, i czy niczym symboliczny „patyk” zmienić nurt wody?


Fabuła powieści Hanny Samson „Patyk” porusza wydawałoby się sprawdzone i spowszedniałe tematy: trudne dzieciństwo, zaborcza matka, ucieczka z domu, powrót i konfrontacja z przeszłością, opresyjny świat mężczyzn. Ale w jak zaskakujący i nieprzewidywalny sposób przekazane. Odwołania do barwnej historii rodziny głównie silnych kobiet. Nawracające obsesyjne wspomnienia rzekomego zabójstwa w obronie własnej, wyimaginowane przesłuchania i lęk przed odpowiedzialnością. Oraz wyzwolenie od wszechobecnej i wszystkowiedzącej matki. Powrót po latach do domu i błoga świadomość, iż matka już „straciła swoją moc” nad bohaterką. Wyrównywanie rachunków i dawnych upokorzeń. Przewartościowywanie dotychczasowego życia i wyznaczanie nowych priorytetów.

 

czytaj dalej na temat: DKK z 25 lipca 2017 r.

Kalendarium

Grudzień 2017
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny