Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DKK dla dorosłych

Czcionka:

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki


Dyskusyjny Klub Książki jest propozycją dla wszystkich miłośników książki i zaproszeniem do rozmów o literaturze. Jest miejscem gdzie wszyscy, którzy piszą "do szuflady" mogą zaprezentować swoją twórczość. Jednym z zadań DKK jest poszukiwanie śladów znanych pisarzy i poetów w regionie sandomierskim.

Spotykamy się ze znanymi twórcami literackimi. W swoim klubie gościliśmy Jacka Dehnela, Marka Krajewskiego, Kazimierza Orłosia, Tomka Tryznę, Magdalenę Zawadzką, Marię Czubaszek, Grzegorza Kociubę i Rafała Podrazę.

O charakterze oraz programie DKK decydują członkowie klubu.

Wszelkie zapytania prosimy kierować:

Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu, ul. Parkowa 1, tel. 015 832 24 10

e-mail:  mbp.sandomierz@poczta.onet.pl

moderator: Małgorzata Chrzelest

 

Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki “Tu Czytamy!”, objętego patronatem  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie  mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Książki realizuje również projekt “Autor na Żądanie”, który daje klubowiczom z całej Polski możliwość spotkania z autorami czy krytykami literackimi.


Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

AKTUALNOŚCI:

DKK z 30 stycznia 2018 r.

Utworzono dnia 14.02.2018

Nie uważał się za pisarza, piosenkarza czy artystę, którymi stał się z przypadku. Tworzył z „czystej radości życia” by uchwycić i ocalić od zapomnienia klimat przedwojennych warszawskich przedmieść. A mowa o Stanisławie Grzesiuku i jego biografii autorstwa Bartosza Janiszewskiego „Grzesiuk. Król życia”, która była tematem rozmów naszego spotkania.

czytaj dalej na temat: DKK z 30 stycznia 2018 r.

DKK z 28 grudnia 2017r.

Utworzono dnia 10.01.2018

Ostatnie spotkanie w roku poświęciłyśmy Conradowi, by w ten sposób uczcić tego wybitnego pisarza polskiego pochodzenia. Mijający rok był bowiem „Rokiem Conrada”, a 3 grudnia minęła 160 rocznica jego urodzin. Poważna i głęboka literatura, ale stwierdziłyśmy, że warta przypomnienia, bo poruszane przez autora problemy wciąż są aktualne. Ponowna lektura „Lorda Jima” czy „Jądra ciemności” wstrząsnęła nami.

czytaj dalej na temat: DKK z 28 grudnia 2017r.

DKK z 28 listopada 2017 r.

Utworzono dnia 11.12.2017

Tym razem dwie książki i jej bohaterki były tematem naszych rozmów. Jedna z nich to „Nic zwyczajnego. O Wisłąwie Szymborskiej” Michała Rusinka, który z anonimowego, aczkolwiek zdolnego studenta filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członka tajnej loży limerycznej, stał się sekretarzem noblistki. Bardzo osobiste wspomnienie o „niezwyczajnej” poetce, która nie chciała literackiego Nobla - „zgodnie z zasadą: każdemu to, na czym mu najmniej zależy”.

czytaj dalej na temat: DKK z 28 listopada 2017 r.

DKK z 24 października 2017 r.

Utworzono dnia 13.11.2017

Takich emocji, dodajmy skrajnych emocji, wywołanych lekturą książki dawno nie było na naszych spotkaniach. Sam tytuł „Rok królika” oraz niesamowita, sugestywna okładkazapowiadały coś niezwykłego. I nie myliłyśmy się. Autorka Joanna Bator, laureatka literackiej Nagrody Nike z 2013 roku nie oszczędziła nam wrażeń. Powieść swą zapełniła dziwnymi naznaczonymi jakąś skazą, by nie powiedzieć odrażającymi postaciami o pogmatwanych i skomplikowanych życiorysach.

czytaj dalej na temat: DKK z 24 października 2017 r.

DKK z 26 września 2017 r.

Utworzono dnia 09.10.2017

Książka Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, to jeden wielki pean na cześć praw zwierząt i ich prawa do życia, a przeciw kłusownictwu i polowaniom. O traktowaniu ich jako pełnoprawnych partnerów człowieka i uwrażliwieniu nas na ich los. To też istoty żywe, ale słabsze i bezbronne. Jakże aktualna w świetle wciąż zewsząd dochodzących do nas informacji o różnorodnej ingerencji człowieka w ekosystem. I to najczęściej z niskich pobudek.

czytaj dalej na temat: DKK z 26 września 2017 r.

10-lecie DKK w Sandomierzu - spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim

Utworzono dnia 03.10.2017

21 września 2017 r. w sandomierskim Ratuszu miało miejsce spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim – dziennikarzem i reportażystą. Spotkanie będące inicjatywą Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej i przy wsparciu organizacyjnym finansowym Urzędu Miasta było uhonorowaniem 10-lecia klubu.

czytaj dalej na temat: 10-lecie DKK w Sandomierzu - spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim

Kalendarium

Luty 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Imieniny