Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DKK dla dorosłych

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki


Dyskusyjny Klub Książki jest propozycją dla wszystkich miłośników książki i zaproszeniem do rozmów o literaturze. Jest miejscem gdzie wszyscy, którzy piszą "do szuflady" mogą zaprezentować swoją twórczość. Jednym z zadań DKK jest poszukiwanie śladów znanych pisarzy i poetów w regionie sandomierskim.

Spotykamy się ze znanymi twórcami literackimi. W swoim klubie gościliśmy Jacka Dehnela, Marka Krajewskiego, Kazimierza Orłosia, Tomka Tryznę, Magdalenę Zawadzką, Marię Czubaszek, Grzegorza Kociubę i Rafała Podrazę.

O charakterze oraz programie DKK decydują członkowie klubu.

Wszelkie zapytania prosimy kierować:

Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu, ul. Parkowa 1, tel. 015 832 24 10

e-mail:  mbp.sandomierz@poczta.onet.pl

moderator: Małgorzata Chrzelest

 

Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki “Tu Czytamy!”, objętego patronatem  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie  mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Książki realizuje również projekt “Autor na Żądanie”, który daje klubowiczom z całej Polski możliwość spotkania z autorami czy krytykami literackimi.


Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki.

AKTUALNOŚCI:

DKK z 30 lipca 2019

Utworzono dnia 23.08.2019

Każda społeczność ma tych o których mówi: „oni”, „tamci”, „inni”. Są wszędzie, również w Japonii. O czym przekonałyśmy się czytając powieść Kazuki Sakuraby „Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów”. Sa nimi „ludzie z gór”, zwani też japońskimi Cyganami, koczownicze, prymitywne plemiona, o których nie wiadomo w jaki sposób doszło do ich zniknięcia w latach 70 XX w.

czytaj dalej na temat: DKK z 30 lipca 2019

DKK z 25 czerwca 2019

Utworzono dnia 25.07.2019

Nieprzypadkowo nasze czerwcowe spotkanie odbyło się w Kawiarence Dominikańskiej. Z pięknym widokiem na Zamek, Katedrę i Wisłę, i z murami kościoła św. Jakuba tuż za nami. Na uboczu, wśród zieleni, dawała kojący cień w to upalne popołudnie… Dlaczego tu? Kilka miesięcy temu, tuż przed świętami wielkanocnymi wstrząsnęła nami wiadomość o pożarze Katedry Notre-Dame w Paryżu. Stąd pomysł by przypomnieć sobie głośną powieść Wiktora Hugo „Katedra Notre-Dam”.

czytaj dalej na temat: DKK z 25 czerwca 2019

DKK - Festiwal Kultur w Chmielniku

Utworzono dnia 23.07.2019

Festiwal Kultur” Chmielnik  15 czerwca 2019 r.  Lejący się żar z nieba nie odwiódł nas od zaplanowanej wycieczki do Chmielnika! W tym małym miasteczku już po raz 18 odbywał się Festiwal Kultur. Miejscowość z bogatymi tradycjami współistnienia różnorodnych społeczności. Centrum kalwinizmu i arianizmu, a od XVII w. zaczęli osiedlać się tu Żydzi. To właśnie w dawnej XVIII-wiecznej synagodze, dziś pięknie odrestaurowanej, odbywał się cykl imprez.

czytaj dalej na temat: DKK - Festiwal Kultur w Chmielniku

DKK - Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim

Utworzono dnia 05.06.2019

W sobotę 1 czerwca 2019 gościliśmy w Sandomierzu jednego z najwybitniejszych, o ile nie najwybitniejszego współczesnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego.

Spotkanie autorskie odbyło się w „Widnokręgu” - restauracji, której nazwę zainspirowała powieść pisarza. Było to wielkie wydarzenie dla nas czytelników. A oto na gorąco kilka relacji.

czytaj dalej na temat: DKK - Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim

DKK z 28 maja 2019 r.

Utworzono dnia 18.06.2019

Nasze ostatnie spotkanie zaprowadziło nas w głąb kontynentu afrykańskiego, w miejsce niegdyś promieniujące na cały świat blaskiem wiedzy i kultury. Do Timbuktu, na styku dwóch kultur, ludzi pustyni i ludzi rzeki. Z nadrzecznej odsady namiotów w zakolu Nigru, gdzie spotykały się karawany na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych z północy i południa, powstało wielkie imperium. Na mapach świata już od 1375 r. centrum życia naukowego i edukacyjnego. Ze stu osiemdziesięcioma instytucjami edukacyjnymi

czytaj dalej na temat: DKK z 28 maja 2019 r.

DKK z 30 kwietnia 2019 r.

Utworzono dnia 20.05.2019

"Zulejka otwiera oczy" - debiut literacki Guzel Jachiny niezwykle nas poruszył. Autorka, z pochodzenia Tatarka urodzona w Kazaniu, nosiła w sobie tę opowieść od lat. Ze wspomnień dziadków i zasłyszanych historii opisała gehennę swojego narodu w czasach apogeum stalinizmu lat 30. Masowe deportacje, poniewierkę, oderwanie od korzeni, głód. Rozpad dotychczasowego świata. Rodzący się system opresji, terroru i kolektywizacji. Poddaną próbie naturę ludzką, która musi zdać egzamin ze swojego człowieczeństwa. Czytając powieść nie można się od niej oderwać.

czytaj dalej na temat: DKK z 30 kwietnia 2019 r.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny