DKK - Spotkanie z 23 czerwca 2020 r.

Utworzono dnia 21.07.2020

Nie małe obawy towarzyszyły naszemu pierwszemu spotkaniu po przerwie spowodowanej pandemią… Ale przezwyciężyłyśmy strach i spotkałyśmy się w „Widnokręgu”, by tym samym zamanifestować swą miłość do literatury, a przede wszystkim do rozmów o niej.


Przedmiotem dyskusji była zaległa lektura, zaplanowana na marzec, gdy wprowadzono obostrzenia dotyczące spotkań. To powieść holenderskiego pisarza Arnonna Grunberga „Tirza”. Studium rodziny i relacji międzyludzkich. Miłość ojca do najmłodszej córki - tytułowej Tirzy - jest pretekstem do ukazania zagubienia człowieka we współczesnym świecie.


Niesamowity zbieg okoliczności spowodował, że nasze spotkanie odbyło się 23 czerwca, w dniu, w którym obchodzony jest międzynarodowy dzień ojca. Relacja ojciec–córka, a właściwie ojciec-córki, bo ma jeszcze starszą Ibi, nie są łatwe. „Pozory rodziny i coś więcej, więź. Święte przymierze.” Za wszelką cenę chce by córki wybiły się w przyszłości i osiągnęły sukces. By nie doznały upokorzenia, tak jak on. By mocno stąpały po ziemi. Zaplanował im przyszłość. Niestety, nie sprostały ojcowskim oczekiwaniom. Wybrały swoją drogę.


 

[ >> M. Zarańska - recenzja książki  Tirza << ] 


A on? W klinczu konwenansów i reguł zagubił swoje ja. „Czy to nie jest w końcu jedynym zadaniem człowieka? Trzeba stać się tym, co inni chcieliby w tobie zobaczyć”. Podróż do Afryki i poznanie namibijskiej dziewczynki pozwoliło mu otworzyć się. Wrócić do nieskażonego cywilizacją okresu dzieciństwa. Gdzie wszystko przed nim… „Jestem wytworem cywilizacji! Jestem tym, co się dzieje, kiedy napuszcza się cywilizację na bestię”. Zapomnieć o „innym”, który ciągle go ocenia. Bo „piekło to inni”. „Świat bez ludzi to jest piękno. Ciemnością jest człowiek...”


W trakcie żywej dyskusji wymieniałyśmy swoje emocje, które nam towarzyszyły w trakcie czytania powieści. Nie do końca rozumiejąc niektóre z jej wątków. Jaka jest właściwie relacja między Tirzą o ojcem… Czy dochodzi do zbrodni…Co kryje się pod powłoką dobrze sytuowanego kochającego ojca? Dlaczego opuściła go żona? Jaką przybrał maskę? Co go gnębi? Kim właściwie jest?


Następne spotkanie, które odbędzie się 28 lipca 2020 r. poświęcimy Leopoldowi Tyrmandowi. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza, a decyzją Sejmu rok 2020 jest ogłoszony Rokiem Tyrmanda.


M. Ch.

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny