DKK z 24 października 2017 r.

Utworzono dnia 13.11.2017

Takich emocji, dodajmy skrajnych emocji, wywołanych lekturą książki dawno nie było na naszych spotkaniach. Sam tytuł „Rok królika” oraz niesamowita, sugestywna okładka zapowiadały coś niezwykłego. I nie myliłyśmy się. Autorka Joanna Bator, laureatka literackiej Nagrody Nike z 2013 roku nie oszczędziła nam wrażeń. Powieść swą zapełniła dziwnymi naznaczonymi jakąś skazą, by nie powiedzieć odrażającymi postaciami o pogmatwanych i skomplikowanych życiorysach. Niezliczona ilość wątków, wzajemnie przenikających się, a w nich postacie rzeczywiste i te wymyślone. I tytułowy „królik grozy” budzący postrach w Ząbkowicach Śląskich (dawniej Frankenstein)! Tak, można się zagubić w tym gąszczu opowieści...
 


 

Śledząc losy głównej bohaterki, Julii Mrok, pisarki, zmieniającej swą tożsamość by tym samym pobudzić swą wyobraźnię i szukać inspiracji do tworzenia, można pokusić się o stwierdzenie jaki zamysł przyświecał autorce przy pisaniu najnowszej powieści.

Ta niezaspokojona potrzeba snucia opowieści to substytut prawdziwego życia. Poszukiwanie siebie, własnych korzeni i próba zakotwiczenia gdzieś na stałe. To też, jak wyznała sama autorka, w wywiadzie przez nas oglądanym, wyraz gorączki twórczej i kondycji pisarza wciąż poszukującego tematu.

Niektórym z nas surrealizm, dziwność i niepokój towarzyszący czytaniu przypominały klimatem „Zamek” Kafki. Czy też kultowy serial „Twin Peaks”. Pojawił się też głos, że cała książka to wyraz buntu przeciw otaczającej nas rzeczywistości. Gdy zewsząd atakują nas bezsensowne i wymuszające naszą uwagę nagłówki tabloidów wyraz naszej pogoni za sensacją i ukrytych pragnień.

Książka jest przykładem niczym nieograniczonej wyobraźni autora, której dajemy się ponieść i uwieźć od pierwszych stron, albo odkładamy na bok nie mogąc znaleźć do niej klucza.

[ >> Recenzja książki  „Rok królika” << ]

 

Na naszym następnym spotkaniu, 28 listopada, nasza uwaga skupi się na dwóch książkach opisujących życie dwóch niezwykłych kobiet. Będą to Michała Rusinka wspomnienia o Wisławie Szymborskiej „Nic zwyczajnego i powieść Marie Benedict „Pani Einstein”. Zapraszamy!

Galeria

Utworzono dnia 13.11.2017, 13:05

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny