DKK z 26 marca 2019r.

Utworzono dnia 03.04.2019

Z „Widnokręgiem” w „Widnokręgu”


Dzień po rocznicy urodzin Wiesława Myśliwskiego, a przed Międzynarodowym DniemTeatru odbyło się nasze spotkanie DKK, tym razem w gościnnych progach restauracji „Widnokrąg”. Jak można się domyślić – nieprzypadkowo. Nazwa zainspirowana książką autora już od dawna nas intrygowała, a nasz wyjazd do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl będący adaptacją powieści przyśpieszył decyzję o wizycie. Zgodnie stwierdziłyśmy, że nie ma bardziej odpowiedniego miejsca, gdzie można porozmawiać o wrażeniach ze spektaklu. Siedząc w sali poświęconej autorowi w otoczeniu regałów zapełnionych książkami czułyśmy się jak u siebie.


Tym bardziej że niektóre wydarzenia z powieści rozgrywały się tuż tuż za ścianą. Niemal opierałyśmy się o Bramę Opatowską, a zza okna wyłaniały się kamienice Starego Miasta. Idąc na spotkanie mijałyśmy bożnicę. Czytałyśmy fragmenty książki, które choć na chwilę przeniosły nas w powieściowy świat. Wraz z rodziną Szmulów wspinałyśmy się drogą ku Bramie, za którą czekał na nią tragiczny los.


A jeśli chodzi o spektakl, to w pełni oddaje atmosferę powieści, co wynikało z głosów w trakcie dyskusji. I o czym świadczy relacja jednej z uczestniczek – Pani Haliny, podana poniżej.


Naszą marcową, klubową lekturą była książka poświęcona jednej z najsłynniejszych gejsz i pierwszej aktorce w historii Japonii - Sadayakko. Dzięki książce Lesley Downer poznajemy prawdziwą Japonię. Jej historię i kulturę. Dla nas Europejczyków egzotyczną i często niezrozumiałą. Z mitem gejszy, który uwodzi i pobudza wyobraźnię. W niektórych swych fragmentach książka jest niczym powieść łotrzykowska. Obfitująca w niesamowite przygody, brawurę i determinację by osiągnąć sukces. Poza granicami kraju, ale i własnej kultury, wśród obcych.

 

 

[ >> M. Zarańska - recenzja książki  „ Madame Sadayakko” << ]

 

Dla nas niezwykła historia teatru japońskiego. Od tradycyjnego – kabuki po awangardowy. Choć wydaje się, że to bardzo odległy kraj, to wśród nas były Panie, które miały okazję poznać Japonię z bliska. A nawet uczestniczyć w spektaklach teatralnych, które trwają niemal cały dzień. I są nie tyle wydarzeniem kulturalnym co towarzyskim, o czym opowiadała nam Pani Ela. Natomiast córka Pani Marii przez kilka lat mieszkała w Japonii, skąd słała felietony do „Gazety Wyborczej” przybliżając czytelnikom ten fascynujący kraj. Jeden z nich „Stolica cesarza Mejji. Kiedyś Edo, dziś Tokio” miałyśmy okazję poznać. O wrażeniach z lektury pisze Pani Maria w recenzji poniżej.


Dzięki uprzejmości gospodarzy mogłyśmy zwiedzić obiekt i poznać jego historię. Opuszczałyśmy „Widnokrąg” zauroczone jego klimatem i charakterem. Przesiąkniętym historią i kulturą. Przede wszystkim Sandomierzem. Mamy nadzieję odwiedzać go nie raz.


Nasze następne spotkanie odbędzie się już w naszym klubie w Bibliotece, 30 kwietnia o godz. 15. W debiutanckiej książce Guzel Jachina „Zulejka otwiera oczy” będziemy śledzić tragiczne losy tatarskiej chłopki z czasów rozkułaczania.

 

M. Ch.

Galeria

Utworzono dnia 03.04.2019, 12:24

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny