DKK z 27 lutego 2018 r.

Utworzono dnia 08.03.2018

Przejmująca opowieść siedemdziesięciolatki wracającej wspomnieniami do przełomowego momentu w życiu, który odmienił je na zawsze - to tło książki Ottessy Moshfegh „Byłam Eileen”. Mroczne, brutalnie szczere i bez kamuflażu wyznanie o dorastaniu w domu naznaczonym pijaństwem ojca i ciężką chorobą matki. Brakiem miłości i obojętnością ze strony rodziców. Eillen deprecjonowana przez skupionych wyłącznie na sobie rodzicach nie weszła w dorosłe życie z przekonaniem o własnej wartości. Młoda, nadwrażliwa i niedbająca o swój wygląd przywdziewała „zbroję-maskę” pod którą buzowały emocje. Z beznadziei codzienności, niemocy i poddania się uciekała w świat fantazji i książek. Wspomina: „w tamtej epoce byłam skłonna sądzić, że życie jest jak książka z biblioteki – nie należy do mnie, jest tylko czymś wypożyczonym, w dodatku nie na zawsze”. O daremności wszelkich zmian przypominała też praca, którą wykonywała - posada sekretarki w prywatnym zakładzie poprawczym dla małoletnich chłopców. Strach i lenistwo powstrzymywały ją przed ucieczką. Z pojawieniem się młodej i pięknej Rebecki w zakładzie przychodzi nadzieja na zmianę. Autorka sugestywnie ukazuje atmosferę małego miasteczka, gdzieś w Nowej Anglii w USA. Prowincjonalne życie, układy i ludzkie charaktery z ich wadami i zaletami.

 



 

Narracja bohaterki nasycona gorzką ironią i dystansem do minionych dni nie oszczędza nikogo, w tym samej siebie. Chłodne i przenikliwe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość to duża zaleta powieści. Rozmawiając i wymieniając opinie na temat książki stwierdziłyśmy, że życie to ciągłe potknięcia i upadki. Niemniej trzeba podejmować próby, by je zmienić. I jak ważna jest w tym rola ludzi, których los stawia nam na drodze. Przypomina nam też, że gdzieś obok funkcjonują rodziny borykające się z alkoholizmem i innymi patologiami, skrywające wstydliwe tajemnice związane z przemocą domową. I jak niezwykle ważne jest okazywanie miłości i zainteresowania dzieciom przez rodziców, by mogły ze spokojem i godnością wchodzić w dorosłe życie.


[ >> M. Zarańska - recenzja książki  „Byłam Eileen” << ]

 

Na naszym następnym spotkaniu 27 marca 2018 r. omawiać będziemy książkę laureatki Nagrody Nobla z 1938 r. Pearl S. Buck „Ta trzcina żyje”, która przeniesie nas do Korei. Zapraszamy!

 

Galeria

Utworzono dnia 08.03.2018, 13:31

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny