DKK z 29 października 2019 r.

Utworzono dnia 15.11.2019

„Klimontów staje się jednym wielkim gettem”. „Historia Klimontowa to opowieść o tych, którzy od nas odeszli na zawsze”. Zdania z książki reporterskiej Andrzeja Nowaka-Arczewskiego „Zmiłuj się nad nami” zapadają głęboko w pamięć i nie dają o sobie zapomnieć.


Początek wojny, do Klimontowa przybywają Żydzi z Łodzi i z innych zakątków Polski, a nawet z Wiednia. Szukają ratunku i schronienia. W tym małym miasteczku od kilku wieków istnieje duża społeczność żydowska, która tworzy jego historię. Wojna burzy relacje międzyludzkie.

 

 

[ >> M. Zarańska - recenzja książki  „Zmiłuj się nad nami” << ]


Sprzyja bezprawiu. W obliczu powszechnego zagrożenia trzeba niezwykłego hartu ducha i morale by godnie przeżyć ten czas. Czy wszystkich było na to stać? Nie. Zemsta, chciwość, odwet, strach to powszechne reakcje. Dawni sąsiedzi występują przeciw sobie. Przyglądają się, gdy Żydzi po raz ostatni opuszczają Klimontów pędzeni na śmierć - 29 października 1942 r. i 17 kwietnia 1945 r., gdy dochodzi do zbrodni na ulicy sandomierskiej. Mija kilkadziesiąt lat po wojnie, a reporter z trudem próbuje przebić się przez zmowę milczenia. Anonimowe wyznania, małe lokalne środowisko, gdzie wszyscy się znają. Lęk przed wypowiedzeniem się na temat konkretnych ludzi i ich czynów. Inicjały nazwisk sprawców pozostają w sferze domysłów.


Ale są ludzie sumienia, którzy próbują zachować pamięć po dawnych mieszkańcach. Jak choćby Mirosław Szeląg, który w swoim domu prowadzi Izbę Pamięci po Żydach. A czy my, od kilku pokoleń żyjący w pokoju, mamy prawo oceniać postawy ludzi dla których każdy następny dzień był darem od losu? I cóż za zbieg okoliczności nasze spotkanie odbyło się 29 października...i na kilka dni przed Zaduszkami. To czas gdy wspominamy zmarłych i pochylamy się nad ich pamięcią. My zapaliliśmy znicze na grobach ludzi pióra związanych z Sandomierzem pochowanych na Cmentarzu Katedralnym, który sąsiaduje z biblioteką. A wśród nich Wincentemu Burkowi, Bolesławowi Garbosiowi i Jerzemu Targowskiemu.
 

Nasze następne spotkanie poświęcimy ulubionym pisarzom i książkom, które zapadły nam w pamięć i towarzyszą przez życie.

 

Galeria

Utworzono dnia 15.11.2019, 12:43

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny