Spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką - 14 V 2019

Utworzono dnia 21.05.2019

14 maja 2019 r. gościem spotkania zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe i Miejską Bibliotekę Publiczną w Sandomierzu był Jan Karpiel-Bułecka, muzyk, tancerz, gawędziarz, animator i popularyzator folkloru góralskiego, architekt, orędownik zachowania i kontynuacji regionalnego stylu podhalańskiego. Laureat Nagrody Kolberga w 2007 roku.

 

Pochodzi ze znanej rodziny zakopiańskich artystów i budowniczych . Jego ojciec- Bolesław to słynny skrzypek prymista i zbieracz nut podhalańskich, matka Zofia występowała w zakopiańskim zespole Klimka Bachledy.

 

Muzyka i tradycja góralska zawsze były obecne w życiu artysty. Od najmłodszych lat grał w rodzinnej kapeli. Jest założycielem i prymistą kapeli „Zakopiany”. Repertuar kapeli to autentyczne nuty podhalańskie, niejednokrotnie ocalone przez zespół od zapomnienia, oraz wirtuozerskie opracowania muzyki innych grup etnicznych (cygańskiej, żydowskiej, słowackiej czy łemkowskiej).

 

Karpiel-Bułecka prezentował i promował swoją góralską muzykę podczas wielu koncertów w Polsce i Europie. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, min. Filharmonią Narodową, Filharmonią w Bydgoszczy i Katowicach. Bardzo istotne znaczenie miała współpraca Jana z wybitnymi twórcami spoza kręgu muzyku ludowej, min. ze Zbigniewem Preisnerem, prof. Mieczysławem Nowakowskim. Najbardziej znaną była współpraca Kapeli Jana Karpiela z kwartetem jazzowym Zbigniewa Namysłowskiego. To właśnie Jan zaraził swojego młodszego brata Sebastiana pasją do muzyki. Jan grał w zespole Krywań i był twórcą znanego przeboju „Hej, szalała, szalała”. Podobna drogą kroczy jego młodszy brat z zespołem Zakopower.

 

Jeszcze jedna ciekawostka, ciocia Alicji, Anna Bachleda-Curuś jest żoną Jana Karpiela-Bułecki.

 

Na spotkaniu artysta opowiedział nam w pięknym stylu o gwarze góralskiej, o architekturze i stylu zakopiańskim, instrumentach muzycznych podhalańskich : dudach, piszczałkach pojedynczych, podwójnych, gęślach, złóbcokach (skrzypeczkach góralskich). Pan Jan jest instrumentalistą, wirtuozem gry na tychże instrumentach.

 

Mieliśmy okazję wysłuchać muzyki w jego wykonaniu oraz góralskich przyśpiewek. Uzupełnieniem spotkania był pokaz slajdów. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Styki Kultury-Kultury Styki”

Galeria

Utworzono dnia 21.05.2019, 12:35

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny