„Czesław Miłosz w krainie przekładu poetyckiego”

Utworzono dnia 07.06.2024

W środę, 5 czerwca 2024 r., nazajutrz po II kwartalnym spotkaniu z poezją Czesława Miłosza, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu odbyło się kolejne wydarzenie poświęcone twórczości i pracy polskiego noblisty. Tym razem spotkaniu towarzyszyło hasło „Czesław Miłosz w krainie przekładu poetyckiego”.

Zajmującą prelekcję na temat aktywności Miłosza w zakresie tłumaczeń na obce języki przeprowadził Pan Mieczysław Godyń, sandomierski nauczyciel, pisarz i tłumacz językowy.  

Okazuję się, że Czesław Miłosz, znany powszechnie i znakomity poeta, parał się także tłumaczeniem tekstów literackich z równie dużym zaangażowaniem jak ich tworzeniem, zarówno swojej twórczości, jak i innych pisarzy.

Prowadzący spotkanie zilustrował swoją wypowiedź czytając wybrane utwory Miłosza w języku angielskim i rosyjskim, zaś z odtworzenia wysłuchaliśmy tekstów Simone Weil w języku francuskim. A w języku hebrajskim wybrzmiał przekład biblijnego Psalmu 133 przełożonego przez polskiego noblistę.

Warto zwrócić uwagę, jak trudne jest tłumaczenie poezji na język obcy, jak starannie należy to zrobić, by nie zatracić sensu danego utworu. To misterna praca, jakiej do granic wytrzymałości poświęcał się Miłosz – na przemian tłumacząc i tworząc kolejne własne utwory.

Tytan pracy twórczej widział w tym sens swojego życia. Dlatego my wszyscy i nasze przyszłe pokolenia także mogą być wdzięczne i zarazem dumne szczycąc się twórczością tak znakomitego poety.

Spotkanie przebiegło w głębokim skupieniu i uwadze poświęconej przekazywanym przez pana Mieczysława treściom, a po jego zakończeniu rozbrzmiały owacje na stojąco w dowód uznania za nieszablonowe przedstawienie działalności polskiego noblisty.  

Czytaj dalej (galeria) >>>

 

 

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 201

W poprzednim tygodniu: 249

W tym miesiącu: 676

W poprzednim miesiącu: 952

Wszystkich: 70093

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny