IV kwartalne spotkanie z poezją - Maria Pawlikowska Jasnorzewska
Ostatnie w 2024 r., IV kwartalne spotkanie z poezją poświęcone twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, odbyło się 10.12. 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu. Wieczór rozpoczął się od poruszającego wprowadzenia na temat życia i poezji poetki. Prelekcje wygłosiły dr Danuta Paszkowska oraz Magdalena Chruściel-Kaczorowska, które w niezwykle ciekawy sposób przybliżyły zebranym postać oraz dorobek twórczy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, pochodząca z artystycznej rodziny Kossaków, była córką Wojciecha i wnuczką Juliusza. Dzięki takim genom niejako skazana była na artystyczną drogę. Widziała życie głębiej, rzeczywistość przeżywała mocniej i choć malarstwo było bliskie jej sercu, najpiękniej malowała słowem. Do dziś z jej utworami utożsamiają się całe pokolenia, które wzrusza i inspiruje jej poezja.
Tradycyjnie, podczas spotkania można było usłyszeć wybrane utwory poetki w interpretacji Zespołu Artystycznego Etiuda i uczestników zajęć z zakresu poprawnej interpretacji tekstów poetyckich, które odbywają się w Bibliotece. Prezentacje utworów poetki przedstawili także przedstawiciele samorządu, w tym burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź i Angelika Kędzierska, sekretarz miasta oraz Aleksandra Tarno - kierownik Referatu Kultury, Promocji i Sportu, zaproszeni goście, a także oraz pracownicy Biblioteki. Wszystkie interpretacje były pełne emocji, co dodatkowo podkreślało piękno i głębię poezji Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Spotkaniu towarzyszyła także okolicznościowa wystawa, która przyciągnęła miłośników poezji i pozwoliła jeszcze lepiej zrozumieć kontekst historyczny i kulturowy autorki.
Poruszające spotkanie stało się nie tylko okazją do refleksji nad twórczością jednej z najwybitniejszych polskich poetek, ale również impulsem do ożywionej dyskusji publiczności na temat poezji Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, rodziny Kossaków i znaczenia takich spotkań dla lokalnej społeczności. Spotkanie podkreśliło istotę poezji w życiu kulturalnym i społecznym, a także ogromną rolę Biblioteki jako ośrodka kulturotwórczego.