Kwartalne Spotkania z Poezją - Czesław Miłosz

Utworzono dnia 06.06.2024

„Szczęśliwy naród, który ma poetę”-słowa Czesława Miłosza przyświecały dr Danucie Paszkowskiej i dyrektorowi biblioteki Wojciechowi Duminowi- pomysłodawcom Kwartalnych Spotkań z Poezją , gdy przed blisko dwoma laty inaugurowaliśmy w Bibliotece cykl wydarzeń poświęconych najwybitniejszym polskim poetom.


Czesław Miłosz od początku więc towarzyszy naszym literackim spotkaniom. Tak się złożyło, że patron naszych spotkań i patron roku 2024 r. był bohaterem II w tym roku Kwartalnego Spotkania z Poezją, które miało miejsce 4 czerwca 2024 r. w naszej Bibliotece. Sala konferencyjna wypełniona była niemal do ostatniego miejsca.


Przybyłych gości, wśród których znaleźli się burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Bolewski, Alex Szczyrba- przewodniczący Komisji Kultury, Marcin Marzec -radny obecnej kadencji, powitał dyrektor MBP pan Wojciech Dumin.


Krótkie wprowadzenie, przybliżające postać noblisty, wygłosiła dr Danuta Paszkowska. Czesław Miłosz to jeden z największych poetów polskich, laureat nagrody Nobla i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa.


Prelegentka zwróciła także uwagę na drogę, jaką Czesław Miłosz przeszedł do stawania się poetą. Podkreśliła proces dojrzewania poetyckiego, który widoczny jest w twórczości polskiego noblisty na przestrzeni lat. Kierując się tym kluczem dr Paszkowska dokonała wyboru wierszy Czesława Miłosza prezentowanych na spotkaniu przez członków Grupy Artystycznej „Etiuda” , pracowników Biblioteki i Urzędu Miejskiego oraz uczestników warsztatów recytacji i interpretacji teksów poetyckich.


Spotkanie było niezapomnianym wydarzeniem, hołdem złożonym wielkiemu człowiekowi i wielkiemu poecie. Nieprzypadkowo jego termin zbiegł się także z 35. rocznicą tzw. pierwszych wolnych wyborów w Polsce.


Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział. Do zobaczenia na kolejnych literackich spotkaniach w Bibliotece.
 

Czytaj dalej (galeria) >>>

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 203

W poprzednim tygodniu: 249

W tym miesiącu: 678

W poprzednim miesiącu: 952

Wszystkich: 70095

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny