Pierwszy Festiwal Literacki „GENeracja Słowa”
Pierwszy Międzypokoleniowy Festiwal Literacki w Sandomierzu „GENeracja Słowa”przeszedł do historii. Trwające od 23.09 do 1.10. 2024 r. wydarzenie przyciągnęło miłośników literatury nie tylko z Sandomierza. Program festiwalu był niezwykle bogaty i zróżnicowany, oferując coś dla każdego, niezależnie od wieku i literackich preferencji. Kluczowe założenia festiwalu opierały się na regionalizmie i międzypokoleniowym charakterze wydarzeń. Mając na uwadze te dwa filary stworzony program festiwalu trafił w gusty większości odbiorców, którzy uczestniczyli w niemal wszystkich wydarzeniach.
Sandomierz jako stolica regionalizmu jest idealnym miejscem na promocję twórców związanych z Sandomierszczyzną. Z naszym miastem związany był Aleksander Patkowski-twórca koncepcji regionalizmu polskiego. Regionalizm rozumiany nie tylko jako przestrzeń, ale jako wspólnota wartości otwiera nas na autorów z innych regionów, którzy piszą o swojej małej ojczyźnie.
W myśl hasła festiwalu „Miłość do literatury- to się dziedziczy!”, wydarzenia festiwalowe nie tylko skierowane były do różnych grup wiekowych, ale także zakładały aktywny ich udział i współpracę. Dzięki temu, czytelnicy w różnym wieku byli aktywnymi twórcami festiwalu, realnie kreując jego jakość.
Pierwszy dzień festiwalu upłynął pod znakiem twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. Spotkanie autorskie z Radosławem Romaniukiem, autorem książki „Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza”, przyciągnęło miłośników twórczości Iwaszkiewicza. Autor biografii pisarza w pasjonujący sposób przedstawił nieznane dotąd wszystkim aspekty z jego życia. Dzień zakończył fenomenalny i nastrojowy recital Mirosława Czyżykiewicza, który zaprezentował utwory z płyty „Muzyka wieczorem” do tekstów Jarosława Iwaszkiewicza.
Dla dzieci i młodzieży organizatorzy zaproponowali warsztaty lingwistyczne prowadzone przez Katarzynę Młodożeniec i z ilustracji książek przez Piotra Młodożeńca. Projekt zatytułowany „GEnialny Młodożeniec” opierał się na twórczości Stanisława Młodożeńca, związanego z Sandomierzem przedstawiciela polskiego futuryzmu.
To właśnie Młodożeniec był bohaterem dwudniowej sesji naukowej „Stanislaw Młodożeniec: miejsca-ludzie-teksty”, która odbyła się w Muzeum Zamkowym w dniach 24-25.09. 2024 r.. Naukowcy z wielu renomowanych ośrodków akademickich z całej Polski i z zagranicy przybliżyli postać poety i jego twórczość.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu, przy ul. Parkowej podziwiać można kolaże Małgorzaty Gil do wierszy Stanisława Młodożeńca, które stanowią ilustracje do wydawnictwa „Stanisław Młodożeniec – Poezje Tom 1 „ja — radośnik — pan na śmiechu…” utwory z lat 1917-1934”.
Istotnym elementem festiwalu było świętowanie 50- lecia istnienia Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu przy ul. Armii Krajowej 5 A. Odsłonięto wówczas mural na południowej elewacji budynku, nawiązujący do logotypu i hasła Festiwalu. Uroczystości towarzyszyło wręczenie upominków długoletnim pracownikom Filii nr 1, jubileuszowy tort oraz koncert „Śpiewane dwudziestolecie” pod kierownictwem prof. Adama Regiewicza.
Warsztaty animacji poklatkowej dla młodzieży prowadzone przez Magdalenę Bryll, dzięki dużemu zaangażowaniu uczestniczącej w nich młodzieży, zakończyły się wspaniałym efektem- powstał film do wierszy wybitnego poety Ernesta Brylla. Jego projekcja odbyła się w Kinie Starówka.
Czwartkowy dzień festiwalowy przyniósł wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Rozpoczęliśmy go spotkaniem z Anną Kwiecińską-Utkin, która zaproponowała dzieciom zabawę językiem polskim, wierszyki logopedyczne i onomatopeje. Niezapomnianym wydarzeniem było spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, który w sandomierskim Widnokręgu opowiadał o głębi powieści Wiesława Myśliwskiego pt. „Widnokrąg”. Dzień zakończyło fenomenalne czytanie fragmentów książki przez wybitnych aktorów teatralnych i filmowych: Wojciecha Malajkata, Jakuba Sasaka i Aleksandra Sosińskiego.
Piątek rozpoczęliśmy od propozycji dla dzieci. Na zaproszenie Biblioteki do Sandomierza przyjechał Grzegorz Kasdepke, popularny i lubiany pisarz dla dzieci. Autor przyciągnął ogromną widownię, sala w Domu Katolickim wypełniona była po brzegi. Spotkanie przebiegło w doskonałej atmosferze, do czego przyczynił się także prowadzący je Michał Śmielak.
W piątkowe popołudnie 27 września odbyło się spotkanie z Maciejem Płazą, pochodzącym z Sandomierza, wybitnym prozaikiem i tłumaczem. Autor opowiadał o swojej twórczości, inspiracjach. Wyjaśnił czym dla niego jest pisanie, rozumiane jako tworzenie dzieła sztuki, i jako takie wymaga od pisarza wielkiej uwagi i wrażliwości. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć również fragmenty jego najnowszej książki, które sam zresztą odczytał.
Wieczorne spotkanie z w Hotelu Basztowym otworzyło blok kryminalny. Prowadzone przez Pigouta, znanego blogera spotkanie poświęcone było promocji książki napisanej przez Michała Śmielaka i Mieczysława Gorzkę pt. „Cienie dawnych grzechów”. Pomimo mrocznej tematyki książki samo spotkanie cechowała radosna i pełna humoru atmosfera, którą umiejętnie stworzyli zarówno tryskający entuzjazmem autorzy jak i prowadzący. Fragmenty tej książki przeczytał ponownie Aleksander Sosiński.
Kryminalna sobota w Muzeum Zamkowym zgromadziła licznych miłośników kryminałów. Gościliśmy czołowych reprezentantów gatunku: Agartę Kunderman, Magdalenę Stachulę, Małgorzatę Starostę, Mariusza Kaniosa, Michała Śmielaka, Mieczysława Gorzkę, Marka Stelara, Tomasza Duszyńskiego. Na koniec dnia odbyło się spotkanie, na które czekała licznie przybyła widownia. O „ Ziarnie prawdy” i nie tylko z Zygmuntem Miłoszewskim, rozmawiał Pigout. Dzień zwieńczyło magiczne czytanie w ciemnościach w sandomierskim Lapidarium. Aktorzy Teatru Dramatycznego SCK wzięli na warsztat „Ziarno prawdy” i stworzyli niezapominanie widowisko, w którym główną rolę grało słowo. Wykonawców świetnie ocenił i im pogratulował sam Zygmunt Miłoszewski.
Niedzielnie przedpołudnie to czas przeznaczony dla rodzin, stąd propozycja warsztatów rodzinnych z Joanną Krzyżanek zatytułowanych „Niedźwiadki Agatki, czyli uczucia uczuciowców”. Natomiast na warsztaty plastyczne dla najmłodszych z opiekunami pod hasłem „Sandomierskie róże” – zaprosiła Magdalena Micuła-Szlachcińska.
Spotkanie „Pro memoria” ponownie zgromadziło w sali konferencyjnej Biblioteki licznych słuchaczy. Prowadzone przez Sylwestra Łysiaka, a poświęcone dziennikarzom, pisarzom, reportażystom: Janowi Adamowi Borzęckiemu i Józefowi Myjakowi. Uczestniczyli w nim jako paneliści także: Anna Zielińska- Brudek, Stanisława Mazur, Danuta Paszkowska, Artur Lis, Marian Sus, Tomasz Staszewski, Mieczysław Godyń i Andrzej Nowak-Arczewski.
Zwieńczeniem festiwalu, już 1 października, było spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem, prozaikiem i reportażystą. Prowadzone umiejętnie przez Joannę Sarwę-Żak stało się oryginalnym i niezapomnianym wydarzeniem. Andrzej Stasiuk z właściwą sobie bezpośredniością, poruszał tematy dotyczące najistotniejszych spraw w życiu, „… bo to chodzi zarówno w literaturze, jak i w życiu-o prawdę” – przytoczył autor.
Międzypokoleniowemu Festiwalowi Literackiemu „GENeracja Słowa” towarzyszyły atrakcje jak znakowanie miasta, sandomierska gra literacka, literacki autobus czy konkurs literacki dla młodzieży „RegiOn- włącz się w literaturę!”
Uczestnicy festiwalu zgodnie podkreślali, że wydarzenie to trafia w gusta i potrzeby lokalnej społeczności, a duże zainteresowanie i pełne sale są doskonałym prognostykiem na przyszłe edycje. Festiwal „GENeracja Słowa” to nie tylko celebracja literatury, ale także dowód na to, że pasja do książek łączy pokolenia i buduje wspólnotę.
W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzeń festiwalowych za zainteresowanie i obecność. Zaś współorganizatorom, partnerom i patronom festiwalowym - serdecznie dziękujemy za dobrą współpracę i szerokie wsparcie. Liczymy na Państwa niezmiennie przy kolejnych edycjach festiwalu i innych wydarzeniach kulturalnych.
Bo przecież wszyscy tworzymy „GENerację Słowa”.