SAS - spotkanie z 6 marca 2023

Utworzono dnia 07.03.2023

Motyw miasta w malarstwie europejskim pojawiał się już od starożytności. Jednak dopiero XVIII wiek przyniósł prawdziwy rozkwit gatunku malarskiego przedstawiającego miasto, czyli weduty.
 

Weduta to panorama miasta, prezentująca rozległy widok miasta obejmujący jego większy fragment. To nie płaski obraz, a wycinek przestrzeni. I to właśnie o przedstawieniach miast na przestrzeni wieków opowiadała na spotkaniu Sandomierskiej Akademii Seniorów w dniu 6 marca 2023 r. Elżbieta Ukraińska.
 

Prelegentka przybliżyła uczestnikom spotkania genezę powstania tego ciekawego gatunku malarskiego oraz na przykładzie wedut różnych miast zarysowała jego rozwój.
 

Niezwykle ciekawą częścią wystąpienia p. Elżbiety była prezentacja widoków Sandomierza. Najstarszy portret Sandomierza sporządził Jakub Hoefnagel. Miedzioryt przedstawia gotycko-renesansowy Sandomierz od strony północnej.

Czasy potopu szwedzkiego i dramatyczne dla Sandomierza wydarzenia 1656 roku zostały utrwalone na miedziorycie Erika Dalhberga. Miasto przedstawione jest na nim w w szerokim ujęciu, w momencie ostrzału zamku przez szwedzką artylerię.


W wieku XVIII artyści prezentowali głównie budowle reprezentacyjne np. Kolegiata, czy kościół Św. Jakuba ( Karol De Prevot) .


Niezwykle ciekawe są przedstawienia Sandomierza z początku XX wieku, kiedy zapanowała w moda na kreacjonizm. Wartości estetyczne dominują wówczas nad wiernością przedstawianych widoków( panoramy Sandomierza autorstwa Leona Wyczółkowskiego).


Z Sandomierzem związał się absolwent ASP w Krakowie Andrzej Karwat. Jemu zawdzięczamy piękne weduty Sandomierza oraz innych miast ziemi sandomierskiej.

Czytaj dalej (galeria) >>>
 

 

 

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 228

W poprzednim tygodniu: 222

W tym miesiącu: 677

W poprzednim miesiącu: 1224

Wszystkich: 67108

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny