Spotkanie autorskie z Robertem Piwko

Utworzono dnia 06.04.2023

Przywracanie pamięci - taki cel przyświecał dr Robertowi Piwce z kieleckiego oddziału IPN, podczas pracy nad pisaniem książki poświęconej ostatniemu szefowi wywiadu Obwodu AK Sandomierz Raoulowi Sergiuszowi Madele.

To właśnie tej niezwykłej i postaci poświęcone było spotkanie z autorem książki zorganizowane 4 kwietnia 2023 r. przez Klub wojskowy działający przy 3 Batalionie Radiotechnicznym w Sandomierzu, w którym uczestniczyli członkowie Sandomierskiej Akademii Seniorów oraz Klubu Miłośników Sandomierza.

Robert Piwko przedstawił w niezwykle interesujący sposób dramatyczne losy bohatera czasów okupacji niemieckiej i ofiary zbrodni komunistycznych.

Pochodzący z Pomorza Raoul Sergiusz Madeła, żołnierz Wojska Polskiego służący w szeregach 6. Pułku Artylerii Ciężkiej im. Obrońców Lwowa we Lwowie, walczył w wojnie obronnej w 1939 r. W okresie okupacji niemieckiej służył w szeregach Armii Krajowej. Od 1943 roku związany był z ziemią sandomierską, gdzie kierował pracami akowskiego wywiadu. Po zajęciu Sandomierza przez wojska sowieckie pozostawał w konspiracji. Za przynależność do AK i rzekomą działalność przeciwko ówczesnej władzy państwowej został przez władze komunistyczne skazany na śmierci i rozstrzelany wraz z 8 mieszkańcami Sandomierza 7 marca 1945 roku.

Do dzisiejszego dnia miejsce złożenia ciała ppor. Raoula Sergiusza Madeły „Paproci” pozostaje nieznane. Symboliczna mogiła ofiar zbrodni dokonanej 7 marca 1945 r. znajduje się na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu.

Czytaj dalej (galeria) >>>

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 226

W poprzednim tygodniu: 218

W tym miesiącu: 113

W poprzednim miesiącu: 977

Wszystkich: 55978

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny