Spotkanie autorskie z Danutą Paszkowską

Utworzono dnia 20.04.2023

„Rozmowy o historii i poezji z Sandomierzem w tle” pod takim tytułem odbyło się 18 kwietnia 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu spotkanie z dr Danutą Paszkowską. Połączone ono było z promocją Numeru Specjalnego czasopisma „Sandomierzanin” zawierającego teksty jej autorstwa wydawane w popularnym dwumiesięczniku na przestrzeni dwudziestu już lat.

W spotkaniu prowadzonym przez Wojciecha Dumina Dyrektora MBP w Sandomierzu, wzięli udział między innymi Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, Sekretarz Miasta Sandomierz Aneta Przyłucka oraz prezes Klubu Miłośników Sandomierza i redaktor naczelny „Sandomierzanina” Marek Rożek.


Historia, poezja i Sandomierz to najważniejsze zagadnienia , jakie w swoich artykułach podejmowała w swoich tekstach publikowanych w „Sandomierzaninie” Danuta Paszkowska. Te trzy jakości w twórczości autorki zbiegają się, wzajemnie przenikają, tworząc nierozerwalna całość. Fascynacja historią, zwłaszcza działalnością Polskiego Państwa Podziemnego, wynika z tradycji rodzinnych.

Córka żołnierza Armii Krajowej, wychowana w tradycjach niepodległościowych i patriotycznych, za cel obrała sobie pracę nad zachowaniem pamięci o miejscach związanych z polską historią i o ludziach, którzy tą historię tworzyli. Punktem wyjścia do wszelkich rozważań podejmowanych w publikacjach jest, zawsze w przypadku dr Paszkowskiej, spotkanie z człowiekiem.

Podziw, który towarzyszył poznawaniu m. in. osoby Zbigniewa Kabaty czy Józefa Skury, zaowocował powstaniem niezwykle wartościowych tekstów, opiewających dokonania wybitnych synów ziemi sandomierskiej. W ludzkich biografiach, jak podkreśliła autorka, zaklęte są piękne historie, a ich odkrywanie to nie tylko wielka przygoda, ale także ogromne wyzwanie.

Z właściwą sobie skromnością Danuta Paszkowska zaznaczyła, iż nie będąc historykiem z wykształcenia, eseistyczna konwencja artykułów publikowanych w „Sandomierzaninie” pozwoliła jej na bardziej sentymentalne ujmowanie tematów i pokazanie własnej wrażliwości. To właśnie wrażliwość autorki, która od najmłodszych lat kształtowana była przez literaturę, znaleźć można w tekstach poświęconych poetom związanym z ziemią sandomierską. Dzięki żmudnej pracy dr Danuta Paszkowska odkryła dla szerokiego grona czytelników poezję m. in. Józefa Sury czy Halszki Kamockiej.


O okolicznościach powstania Numeru Specjalnego opowiedzieli jego pomysłodawcy redaktor naczelny „Sandomierzanina” Marek Rożek oraz starosta sandomierski Marcin Piwnik. Marek Rożek podkreślił wychowawczą i edukacyjną rolę, jaką pełnią artykuły Danuty Paszkowskiej. Starosta Marcin Piwnik, w uznaniu zasług dla zachowania pamięci o ważnych dla ziemi sandomierskiej ludziach i miejscach, podjął decyzję o dofinansowaniu Numeru Specjalnego „Sandomierzanina”. Stanowi on najlepszą formą podziękowania dla bezinteresownej i niezwykle ważnej pracy autorki.


Danuta Paszkowska jako wybitny pedagog, odegrała istotną rolę w życiu wielu swoich uczniów. Tak było w przypadku Marcina Marca Burmistrz Sandomierza, który skierował do bohaterki spotkania słowa podziękowania za lata pracy i wysiłek włożony w wychowanie całej rzeszy młodych ludzi.


Na zakończenie spotkania członkowie Zespołu Artystycznego Etiuda, przygotowali dla swojej mentorki i opiekunki niespodziankę, recytując najważniejsze dla niej wiersze.


Zespół Raz w Tygodniu, który dzięki Danucie Paszkowskiej odkrył poezję Józefa Skury, wykonał utwory, powstałe w oparciu o teksty poety. Natomiast Weronika Kuśmierczyk i Wojciech Kawa zadedykowali autorce „Walczyk Sandomierski” autorstwa Marka Sochackiego.


Przebiegające w niezwykłej atmosferze spotkanie, było zwieńczeniem pewnego etapu działalności Danuty Paszkowskiej. Jednocześnie było także początkiem podejmowania nowych wyzwań i tworzenia kolejnych, ważnych dla całej społeczności ziemi sandomierskiej, artykułów.

Czytaj dalej (galeria) >>>

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 227

W poprzednim tygodniu: 218

W tym miesiącu: 114

W poprzednim miesiącu: 977

Wszystkich: 55979

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny