CZYTELNIA SENSORYCZNA

Informacja na temat przedsięwzięcia grantowego "Czytelnia Sensoryczna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandmierzu"

 

Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i …. biblioteki. – Cyceron

Już w starożytni myśliciele dostrzegali znaczenie czytania dla rozwoju jednostki i całych społeczeństw. Czytanie dostarczało przyjemności, otwierało nowe światy, poszerzało horyzonty, umożliwiało osiągnięcie tego, co nieosiągalne. Dawało szczęście.

 

Trudno wyobrazić sobie życie bez czytania. W czasach, gdy nowe technologie umożliwiają człowiekowi przekraczanie kolejnych granic, czyniąc życie łatwiejszym i bardziej przyjemnym, czytanie pozostaje wciąż darmową i dostępną dla wszystkich przyjemnością.
 

Czy jednak rzeczywiście dostępną ? I czy dostępną dla wszystkich?
 

Jedyne miejsce na ziemi, które zostało stworzone po to, by czynić czytanie dostępnym to biblioteki. Takie było ich zadanie przed wiekami i takie jest obecnie. Nie oznacza to, że każdy ma równy dostęp do zasobów czytelniczych. Nie każdy ma równe szanse, by korzystać ze zgromadzonego w bibliotece piśmienniczego dorobku ludzkości, co wydaje się podstawowym prawem i przywilejem człowieka. Bariery, jakie napotyka człowiek w tym aspekcie są różnorodne. Począwszy od barier architektonicznych budynków, a skończywszy na ograniczeniach intelektualnych i mentalnych samych użytkowników. Wydają się one na szczęście zacierać, gdy spojrzymy na powstającą czytelnię sensoryczną w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu.
 

To miejsce dostępne architektonicznie dla niepełnosprawnych, zaadaptowane tak, by mogły z niego korzystać osoby w każdym wieku, także te z dysfunkcją wzroku i słuchu. Dzięki dofinansowaniu PFRON w ramach projektu „Kultura bez barier” powstała w Miejskiej Bibliotece Publicznej czytelnia sensoryczna. Przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim czytelników z niepełnosprawnościami i wykluczeniami, którzy spotykają się z barierami architektonicznymi oraz mentalnymi w dostępie do kultury. Celem projektu było usunięcie tych barier i wyrównanie szans takim osobom w dostępie do dóbr kultury.


Czytelnia sensoryczna wyposażona w sensoryczne pufy, fotel masujący, hamaki, stanowi idealną i niezwykle przyjemną i relaksującą przestrzeń do czytania dla wszystkich! Księgozbiór biblioteki został powiększony o książki z dużą czcionką, w alfabecie Braille’a oraz audiobooki, filmy i płyty z muzyką. Specjalistyczne urządzenia : laptopy z oprogramowaniem dla niewidomych, urządzenie lektorskie, tablety, stwarzaja osobom do tej pory wykluczonym możliwość korzystania z oferty biblioteki w pełnym wymiarze.


Czytelnia sensoryczna czytaj wszystkimi zmysłami!

 

>>tekst (audio)<<

 

>>tekst (wideo)<<

 


Regulaminy i oświadczenia
 

Oświadczenie o zapoznaniu się z zasadami korzystania

Regulamin Czytelni sensorycznej

Regulamin korzystania z fotela masującego

Regulamin Multiroomu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny