DKK z 7 października 2014 r.

Utworzono dnia 09.10.2014

Na wstępie kilka zdań o klubie. W ostatnim półroczu zaszły zmiany. Z dużą radością powitałyśmy nowe twarze w naszym klubie.

W czerwcu b.r. odeszła nasza koleżanka Basia Wąsowicz, która z sandomierskim DKK związana była od początku założenia klubu. Przez kilka lat walczyła z chorobą, jednak nigdy nie zapominała o klubowych koleżankach. Zdarzyło się że spotkanie klubowe odbyło się w mieszkaniu Basi, by mogła uczestniczyć w dyskusji. I nagle informacja – Odeszła na zawsze.

Basia Wąsowicz na jednym z ostatnich spotkań DKK
w Księgarni Literackiej im. Sióstr Chodakowskich w Sandomierzu

Rozmowę o Stiegu Larssonie, autorze słynnej serii „Millenium” poprzedziły dwa tematy.

Maria przypomniała postać Juliana Kawalca, polskiego pisarza, poety, członka Krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, który zmarł 30 września 2014 r w Krakowie w wieku 98 lat. Julian Kawalec urodził się 11 października 1916 roku we wsi Wrzawy niedaleko Sandomierza jako syn małorolnych chłopów Józefa i Stanisławy z domu Bobek. Po ukończeniu pięciu klas wiejskiej szkoły powszechnej rozpoczął naukę w ośmioklasowym Gimnazjum Humanistycznym w Sandomierzu. W 1935 roku zdał maturę w Collegium Gostomianum i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był autorem powieści, opowiadań, poezji, zaliczany do najwybitniejszych przedstawicieli nurtu chłopskiego w powojennej literaturze polskiej. W powieści biograficznej „W gąszczu bram” zamieścił wspomnienia z okresu nauki w sandomierskim Gimnazjum.

Najnowszą powieść Jacka Dehnela „Matka Makryna”, która ukaże się 22 października nakładem Wydawnictwa W.A.B.  zaprezentowała nam Halinka, przytaczając fragmenty artykułów z czasopism literackich. Historia o największej charyzmatycznej oszustce XIX wieku matce Makrynie Mieczysławskiej, najmłodsze „dziecko” Dehnela zapowiada się na wspaniałą lekturę.

Natomiast biografia „Stieg Larsson. Mężczyzna, który odszedł za wcześnie”  spisana przez Barry’ego Forshawa nie sprowokowała do burzliwej dyskusji. Najczęściej podało pytanie, czy to rzeczywiście jest biografia, bo o samym Larssonie w książce jest niewiele a informacje zawarte są lakoniczne. Autor biografii zapewnia o wnikliwym studium, powołuje się we wstępie publikacji na osoby, z którymi przeprowadził wywiady, natomiast czytelnicy mają do czynienia ze swoistą reklamą twórczości szwedzkiego pisarza poprzez umieszczone w książce streszczenia (nie nazwę ich omówieniem) trzech najgłośniejszych powieści kryminalnych Stiega, które zajmują ponad połowę książki.  Pamiętając reportaż dociekliwych dziennikarzy o spuściźnie Larssona, biografia Barry’ego Forshawa pozostawia po przeczytaniu niedosyt i rozczarowanie.

Elżbieta Ukraińska
Moderator DKK Sandomierz

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny