Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza

Utworzono dnia 10.09.2014

„Narodowe Czytanie Trylogii”

6 września 2014 roku na Sandomierskim Rynku, przed Kamienicą Oleśnickich już po raz trzeci włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dwa lata temu zainaugurowała je wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, natomiast w zeszłym roku w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry.

Na początku spotkania zabrzmiał utwór pochodzący z serialu „Przygody Pana Michała” w wykonaniu Karola Chmiela i Mateusza Michajłyszyna z Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Sandomierzu, gdyż w tym roku publicznie czytana jest „Trylogia” Henryka Sienkiewicza.


„Narodowe Czytanie” stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów.

Z tekstem  „Trylogii” Sienkiewicza zmierzyli się mieszkańcy miasta Sandomierza, nauczyciele i uczniowie. Fragmenty „Ogniem i mieczem” czytali : Ewa Rusinek, nauczycielka Filii Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Sandomierzu, młodzież z I LO Collegium Gostomianum : Kamil Kiliański, Martyna Jakubiak, Marcin Hajdo, Wojciech Stawnicki, Jakub Bielecki, Przemysław Przyłucki, Aleksandra Polek, Kinga Wróblewska podopieczni  : Danuty Paszkowskiej, Bożeny Myl-Ciszkiewicz, Agnieszki Kunys-Łukawskiej, Marty Korzynek oraz Klaudia Tymochin, uczennica Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Czytanie przeplatane było pokazem tańców dworskich w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Wspaniałym zakończeniem etapu poświęconego „Ogniem i mieczem” była „Dumka na dwa serca”, przeboju, w wykonaniu Oliwii Łukawskiej i Karola Chmiela z Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Sandomierzu.

Częśc spotkania poświęconego drugiej części „Trylogii” rozpoczęto od fragmentu słynnego pojedynku Pana Wołodyjowskiego z Kmicicem, zaprezentowanego przez Krystynę Chmielowiec, nauczycielkę języka polskiego w ZSTi O w Sandomierzu.

Po przeczytanym fragmencie inscenizację słynnego pojedynku przedstawili sandomierscy rycerze .

Kolejne fragmenty „Potopu” czytały uczennice I Gimnazjum w Sandomierzu : Klaudia i Paulina Krzelowskie, podopieczne Henryki Kwiatkowskiej, nauczycielki tejże szkoły.

Fragment dotyczący wysadzenia kolubryny przez Kmicica zwanego Babinicz w czasie obrony Jasnej Góry przeczytał Karol Bury – kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, kończąc wystrzałem  z broni palnej.

Szczególnie ważnym momentem w „Potopie” jest zdobycie przez oddziały polskie Sandomierza i wysadzenie przez Szwedów Zamku. Fragment ten przedstawiła Grażyna Bekasiak, emerytowana nauczycielka.

Ostatni urywek z „Potopu” ze słowami ...” Jędruś ran Twoich nie godnam całować” przeczytała Katarzyna Zioło, sekretarz Stowarzyszenia „Dobrze, że jesteś”.

W ekranizacji powieści „Potop” Jerzego Hoffmana pojawia się pieśń „Oj wyjdę”, którą zaśpiewały uczennice Katolickiego Gimnazjum i Liceum Katarzyna Mokrzycka i Oliwia Łukawska.

Fragmenty ostatniej części „Trylogii” „Pan Wołodyjowski” , w którym Zagłoba podstępem wyciąga z klasztoru kamedułów Wołodyjowskiego przedstawiła Barbara Chmielewska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu oraz Elżbieta Kempa , pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Sandomierzu.

Henryk Sienkiewicz tytułowego bohatera trzeciej części Trylogii, usmierca w swej powieści. Jest to najbardziej dramatyczny moment w „Trylogii”, który przeczytał Piotr Majewski, radny Rady Miasta Sandomierza.

Wspólne czytanie zakończyliśmy pieśnią, dobrze wszystkim znaną , kojarzoną ze stepami ukraińskimi „Hej sokoły” w wykonaniu uczniów Katolickiego Gimnazjum i Liceum oraz zebranych gości. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Pawłowska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu.

Organizatorami tegorocznej akcji „Narodowego Czytania Trylogii” byli : Urząd Miejski w Sandomierzu, Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Galeria

Utworzono dnia 10.09.2014, 12:17

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny