Niemiecki nazistowski obóz śmierci KL Auschwitz – Birkenau

Utworzono dnia 11.03.2015

Wystawa - „Niemiecki nazistowski obóz śmierci KL Auschwitz – Birkenau”

6 marca 2015 r w Holu Centrum Rekreacji MOSiR przy Portowej 24 w Sandomierzu miało miejsce otwarcie wystawy „Niemiecki nazistowski obóz śmierci KL Auschwitz – Birkenau”, będącej własnością Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Organizatorem wystawy jest Sandomierskie Centrum Pamięci.

Uroczystości otwarcia ekspozycji dokonali: Zbigniew Puławski, przewodniczący Sandomierskiego Centrum Pamięci, przybliżając zaproszonym gościom oraz młodzieży z Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 2 w Sandomierzu tematykę i cel wystawy, oraz Krzysztof Kwiecień z Centrum Rekreacji MOSiR. Część oficjalną zamknął mini recital poetycki w wykonaniu Karoliny Urbaniak i Aleksandry Zbydniewskiej, przygotowany przez Elżbietę Ukraińską z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wystawa przybyła do Sandomierza z okazji Roku Pamięci o ofiarach KL Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadający na 27 stycznia, uchwalony został 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W 70. Rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau przez cały rok 2015 w całym kraju planowane są uroczystości upamiętniające lata „piekła na Ziemi”. Sandomierz wcześnie wpisał się w kalendarz uroczystości.

W Oświęcimiu zginęło wielu mieszkańców Sandomierza. Nie jest znana pełna lista sandomierzan, ofiar w KL Auschwitz – Birkenau w latach 1939 - 1945. Wymienia się 34 nazwiska tych, którzy zginęli w obozie KL Auschwitz w wyniku niemieckiej akcji „ Inteligencja – AB” (potoczna nazwa tzw. Nadzwyczajnej Akcji, którą okupanci niemieccy przeprowadzili na terytorium Generalnego Gubernatorstwa między majem a lipcem 1940). Aresztowanych w ramach akcji AB torturowano i rozstrzeliwano na miejscu. Część ofiar osadzono w obozach koncentracyjnych. Z dystryktu radomskiego wywieziono 670 osób, z których przeżyło jedynie 38.

16 marca 1942 roku gestapo wraz z żołnierzami SS i Wehrmachtu w nocy i o świcie dokonali masowych aresztowań inteligencji sandomierskiej . Więzieni i torturowaniu na zamku sandomierskim zostali wywiezieni do KL Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie zostali zamordowani. Z pośród znanych Sandomierzan zginęli między innymi: ks. Antoni Rewera, Aleksander Patkowski, Roman Koseła, Cyprian Kamecki, prof. Stanisław Sobolewski.

Wystawę można oglądać do 15.03.2015 w Centrum Rekreacji ul. Portowa.

Elżbieta Ukraińska

Galeria

Utworzono dnia 11.03.2015, 22:54

Wyszukaj w katalogu on-line

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny